| Camera | 16MP+12MP+12MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 7.6inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 11 | |
| Chipset | Snapdragon 875 | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 256GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Name | Samsung Galaxy Z Fold S |
|---|---|
| Model | Galaxy Z Fold S |
| Price | Tk 152,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | December, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - SM-F900U |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X Display |
|---|---|
| Display Size | 7.6inches |
| Display Resolution | 1768 x 2208 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 16MP 12MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | Unfolded: 159.2 x 128.2 x 6.9 mm Folded: 159.2 x 68 x 16.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 279 g (9.84 oz) |
| Body Color | Mystic Bronze, Mystic Black |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core processor |
| GPU | Adreno GPU |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 875 |
| Memory Internal | 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|
One of the best smart phone.
Display: 8.03 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12, Origin OS Ocean
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12
Battery: 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.76 inch OLED Display
Camera: 50MP+64MP+64MP+64MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 11, Magic UI 5, Google Play Services
Battery: 4600 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.78 inches AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP+5MP Main, 24MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11, ROG UI
Battery: 6000 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+10MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 10.0; One UI 2
Battery: 3300 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 7.3 inches dynamic amoled Display
Camera: 12MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP Front
Chipset: Snapdragon 855 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 4235 mAh
View Details →
Display: 6.9 Inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 108MP+12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1000 (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4700mAh Li-Po
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10.0; One UI 2
Battery: 3300 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 inch Dynamic AMOLED Display
Camera: 12 MP+12 MP+16 MP+VGA Main, 10 MP Front
Chipset: Exynos 9825
RAM: 12 GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: 4300 mAh Li-Ion Battery
View Details →